Program

Csíkszeredai Régizene Fesztivál

2016. július 14–17.

Mottó: „Tanzen und springen, singen und klingen”, részlet Hans Leo Hassler (1564–1612) madrigáljából

PROGRAM

Július 10., vasárnap

Márton Áron Gimnázium díszterme (Csíkszereda, Márton Áron utca 80. sz.)
16.00 Erdélyi szász kántor-zeneszerzők a XVIII. századból: Johann Sartorius, apa és fia – HANKE KATALIN (Románia) előadás

 Július 11., hétfő

Márton Áron Gimnázium díszterme (Csíkszereda, Márton Áron utca 80. sz.)
16.00 Mérföldkövek a klarinét történetében CARLOS CERRADA CUESTA (Spanyolország) előadása

Július 12., kedd

Márton Áron Gimnázium, díszterem (Csíkszereda, Márton Áron utca 80. sz.)
16.00 Zsidó zene a 17–18. századbanCYRILLE GERSTENHABER és JEAN-CHRISTOPHE FRISCH (Franciaország) előadása

Petőfi kávéház (Csíkszereda, Majláth Gusztáv Károly tér 2. sz.)
21.00 SAM CHAPMAN (Svájc): Harmóniákon merengve

Július 13., szerda

Márton Áron Gimnázium, díszterem (Csíkszereda, Márton Áron utca 80. sz.)
16.00 Öt évszázad zenéje BrassóbólSTEFFEN SCHLANDT (Románia) előadása

Mikó-vár, délkeleti bástyaterem (Csíkszereda, Vár tér 2. sz.)
18.00 In memoriam Kobzos Kiss Tamás (1950–2015) – kerekasztal-beszélgetés
Moderátor: Boér Károly (Románia)
Meghívottak: Csörsz Rumen István (Magyarország), Sudár Balázs (Magyarország), Erdal Şalikoğlu (Törökország) és Pécsi L. Dániel (Magyarország)

Mikó-vár, délkeleti bástyaterem (Csíkszereda, Vár tér 2. sz.)
21.00 ERDAL ŞALIKOĞLU (Törökország): Régtől fogva úton vagyok és CANLAR (Magyarország): Köcsek Dervis Musztafa Dede – Bejátí ájini (Kerengő dervis szertartás bejátí hangnemben)

22.00 TÖRÖK TÁNCHÁZ Erdal Şalikoğlu vezetésével

Július 14., csütörtök

A Csíki Játékszín előtti tér (Temesvári sugárút 6.sz.)
13.00–13.30 UTCAZENE – a IX. Régizenei Nyári Egyetem diákjai

Mikó-vár (Csíkszereda, Vár tér 2. sz.)*

18.00 A fesztivál hivatalos megnyitója

18.30 „Vándornak magam esmérem” – Kobzos Kiss Tamás emlékkoncert – Erdal Şalikoğlu (Törökország), Canlar (Magyarország), Unicorn (Ausztria) és Musica Historica (Magyarország)

19.30 UNICORN (Ausztria): Oswald von Wolkenstein – énekek szerelemről és szenvedélyről

Mikó-vár, délkeleti bástyaterem (Csíkszereda, Vár tér 2. sz.)
22.00 THE LITTLE LIGHT CONSORT (Svájc): Music zu lieblichen Violen

Július 15., péntek

Mikó-vár (Csíkszereda, Vár tér 2. sz.)**
11.00–13.00 A IX. Régizenei Nyári Egyetem kurzuszáró hangversenye I.

Márton Áron Gimnázium díszterme (Csíkszereda, Márton Áron utca 80. sz.)
15.00–16.30 A IX. Régizenei Nyári Egyetem kurzuszáró hangversenye II.

Szent Ágoston-templom (Csíkszereda, Hunyadi János utca 45/B/3. sz.)
19.30 BAROKK FESZTIVÁLZENEKAR és FESZTIVÁLKÓRUS: Aus der Kirche in die Weltkülönböző régiók német zenéje

Mikó-vár, délkeleti bástyaterem (Csíkszereda, Vár tér 2. sz.)
22.00 CIPRIANA SMĂRĂNDESCU (Olaszország) és HEGYI GÁBOR (Németország): …nicht nur Bach…

Július 16., szombat

Mikó-vár (Csíkszereda, Vár tér 2. sz.)*
11.00–13.00 RENESZÁNSZ GYERMEKNAP
Játszóház: kézműves-foglalkozások, címerfestés, páncél- és fegyvermustra – a Pörgettyű Játszóház (Románia), Talentum Játszóház (Románia) és az Arany Griff Rend (Románia) közreműködésével. Reneszánsz játékok minden korosztálynak!
A Lóci Színpad (Magyarország): Tinódi Lantos Sebestyén Egri históriának summája – részletek (történelmi bábjáték lant, koboz, tabla, büröksíp kísérettel, Lázár Attila előadásában)

A Csíki Játékszín előtti tér (Temesvári sugárút 6.sz.)
13.00–13.30 UTCAZENE – CARMINA RENASCENTIA (Románia)

Mikó-vár, délkeleti bástyaterem (Csíkszereda, Vár tér 2. sz.)
17.00 KÁJONI CONSORT (Románia): Zenei kalandozás a Habsburgok udvarától az erdélyi szászokig
17.20 LYCEUM CONSORT (Romána): Musica Teutsch

Mikó-vár (Csíkszereda, Vár tér 2. sz.)*
18.00 CARMINA RENASCENTIA (Románia): Népi ihletésű német dalok és táncok, Senfltől a szatmári svábokig
19.00 MUSICA HISTORICA (Magyarország): „Allemande-ozások kora”egy tánctípus kétszáz éves útja
20.00 XVIII-21, LE BAROQUE NOMADE (Franciaország, Románia): Schubert Klezmer

Mikó-vár, délkeleti bástyaterem (Csíkszereda, Vár tér 2. sz.)
22.00 TRIO BAROCCO (Románia): Bach és fiai

Július 17., vasárnap

A csíksomlyói kegytemplom előtti tér (Csíkszereda, Szék útja 148. sz.)
11.30–12.00 UTCAZENE – LYCEUM CONSORT (Románia)

Székelyudvarhely, Polgármesteri Hivatal, Szent István Terem (Székelyudvarhely, Városháza tér 5. sz.)
18.00 TRANSYLVANIA BAROKK EGYÜTTES (Románia): A német késő barokk gyöngyszemei – …amit a lipcsei Zimmermann-kávéházban hallhattak…

Gyergyószárhegy, kultúrotthon (Gyergyószárhegy, Főút 695. sz.)
19.00 IL FESTINO (Belgium): Zenei utazás a 17–18. században

Mikó-vár (Csíkszereda, Vár tér 2. sz.)*
18.00 MUSICA PROFANA (Magyarország): „Tanzen und springen” – 17. századi német világi zene

19.00 KÖNYVBEMUTATÓ – Elena Maria Șorban: Festivaluri, valuri. Însemnări despre sărbătorile muzicii culte și cronica muzicală din România (Fesztiválok, hullámok. Feljegyzések a romániai műzene ünnepeiről és zenei krónikáiról), Eikon Școala Ardeleană, Kolozsvár, 2016

19.15 MADRIGÁL KAMARAKÓRUS (Románia), CODEX (Románia) KÓNYA ISTVÁN (Magyarország): In Memoriam Bakfark Bálint (Valentin)

20.00 RENESZÁNSZ TÁNCHÁZ Szabó Anikó vezetésével

*Kedvezőtlen idő esetén a Szakszervezetek Művelődési Háza (Csíkszereda, Szabadság tér 16. sz.)
**Kedvezőtlen időjárás esetén a Márton Áron Gimnázium díszterme (Csíkszereda, Márton Áron utca 80. sz.)

A koncerteken a Régizenei Nyári Egyetem diákjai is fellépnek.

RomaniaEnglishHungary