Programul Universitătii de Vară

Programul Universităţii de Vară de Muzică Veche, ediția a XI-a
Colegiul Naţional “Márton Áron” | 8–13 iulie 2018

Duminică, 8 iulie 2018
• 08.00–9.30 înregistrare
• 9.30–10.00 deschiderea Universităţii de Vară
• 10.00–13.00 masterclass-uri şi formaţie de muzică renascentistă
• 13.00–15.00 pauză de masă
• 15.00–17.00 formaţie de muzică renascentistă şi masterclass-uri de după-amiază

*****
• 17.00 Deschiderea oficială a Festivalului (Cetatea Mikó)
• 17.30 concert: BAROZDa (România, Ungaria, Suedia): Cinstirea Fecioarei Maria în muzica Evului Mediu – Cântece din culegerile Cantigas de Santa Maria și Llibre Vermell de Montserrat (Cetatea Mikó)
• 19.00 concert: LES PALADINS (Franța): Viva España (Cetatea Mikó)

Luni, 9 iulie 2018
• 09.00–10.00 curs comun de dansuri renascentiste pentru toţi participanţii
• 10.00–13.00 masterclass-uri şi formaţie de muzică renascentistă
• 13.00–15.00 pauză de masă
• 15.00–16.30 formaţie de muzică renascentistă şi masterclas-uri de după-amiază
• 16.30–18.00 prelegere: ANGELA ȘINDELI (România): Zarzuela barocă – vocalitate, dramatism și senzualitate (Colegiul Naţional “Márton Áron”)
• 18.00–19.00 formaţie de muzică renascentistă şi masterclas-uri de după-amiază/ practică
*****
• 19.00 concert: TRIONFALE (România): Muzică spaniolă europeană și sud-americană din secolele XVII și XVIII (Colegiul Naţional “Márton Áron”)
• 20.30 film documentar: Jordi Savall: În căutarea sonorității perfecte, portretul unui muzician catalan (Franța, 2006, regia: Didier Baussy Oulianoff) (Colegiul Naţional “Márton Áron”)

Marţi, 10 iulie 2018
• 09.00–10.00 curs comun de dansuri renascentiste pentru toţi participanţii
• 10.00–13.00 masterclass-uri şi formaţie de muzică renascentistă
• 13.00–15.00 pauză de masă
• 15.00–16.30 formaţie de muzică renascentistă şi masterclass-uri de după-amiază
• 16.30–18.00 prelegere: STEFFEN SCHLANDT (România): Codul Bach – O introducere în limbajul muzical și simbolistica barocă a oratoriului Patimile după Matei (Colegiul Naţional “Márton Áron”)
• 18.00–19.30 formaţie de muzică renascentistă şi masterclas-uri de după-amiază/ practică
*****
• 20.00 film documentar: Doamne miluiește – Povestiri despre Patimile după Matei (Olanda, 2015, regia: Ramón Gieling) (Cinematograful Miercurea Ciuc)
Proiecție în prezența regizorului

Miercuri, 11 iulie 2018
• 09.00–10.00 curs comun de dansuri renascentiste pentru toţi participanţii
• 10.00–13.00 masterclass-uri şi formaţie de muzică renascentistă
• 13.00–15.00 pauză de masă
• 15.00–19.30 formaţie de muzică renascentistă şi masterclass-uri de după-amiază/ practică
*****
• 20.00 concert: TERCINA (Ungaria): Fațete ale emblemei baroce (Cinematograful Miercurea Ciuc)
• 21.00 concert: QUONIAM (Italia): Amor con fortuna – Muzică de consort spaniolă și italiană pentru voce și dulciane (Cinematograful Miercurea Ciuc)

Joi, 12 iulie 2018
• 09.00–10.00 curs comun de dansuri renascentiste pentru toţi participanţii
• 10.00–13.00 masterclass-uri şi formaţie de muzică renascentistă
• 13.00–13.45 CONCERT STRADAL – Studenţii a Universităţii de Vară de Muzică Veche (Piața din fața Teatrului Municipal „Csíki Játékszín”)
• 14.00–15.00 pauză de masă
• 15.00–17.30 formaţie de muzică renascentistă şi masterclass-uri de după-amiază
*****
• 18.00 prezentare de carte: Dúdolj verset. Kobzos Kiss Tamás emlékezete (Fredonează poeme. Amintirea lui Tamás Kobzos Kiss, carte + CD + DVD)
Invitat: Rumen István Csörsz, moderator: Károly Boér (Clubul de la subsolul Centrului Cultural Județean Harghita)
• 20.00 concert: CAPELLA ESTERHÁZY (Ungaria): Las Amazonas de España – Amazoane spaniole (Cinematograful Miercurea Ciuc)

Vineri, 13 iulie 2018
• 11.00–13.00 concertul de încheiere a Universităţii de Vară de Muzică Veche – partea I.
• 13.00–15.00 pauză de masă
• 15.00–16.30 concertul de încheiere a Universităţii de Vară de Muzică Veche – partea II.
*****
• 19.00 concert: ORCHESTRA BAROCĂ A FESTIVALULUI și CORUL FESTIVALULUI (România): Johann Sebastian Bach – Patimile după Matei, BWV 244 (Biserica Szent Ágoston)

RomaniaEnglishHungary