Concerte

Concerte

Sâmbătă, 9 iulie

Cetatea Mikó (Piața Cetății, nr. 2)*

18.00 Deschiderea oficială a Festivalului

18.30 OBSIDIENNE (Franța): „Grădina deliciilor” Paradis și infern – Frumusețile și distrugerile Pământului


Duminică, 10 iulie

Sanctuarul Franciscan de la Șumuleu Ciuc – Basilica Minor Papalis (Str. Szék nr. 148)

11.30 Schola Gregoriana Siculeni (România): Ave maris stellla

Cetatea Mikó (Piața Cetății, nr. 2)*

18.00 CONCERTO SPIRALIS (Ungaria, România): Sinfonie Boscarecie – Simfoniile pădurilor


Luni, 11 iulie

Cinematograful Miercurea Ciuc, Scena Petőfi (Piața Majláth Gusztáv Károly, nr. 2)

19.00 SEMPRE (România): Baroque Unknown

Cetatea Mikó, sala din bastionul de nord-vest (Piața Cetății, nr. 2)

21.00 CIPRIANA SMĂRĂNDESCU (Italia): Le Vertigo


Marți, 12 iulie

Cetatea Mikó, sala din bastionul de nord-vest (Piața Cetății, nr. 2)

21.00 CANLAR (Ungaria): „Cea cu față de lună a venit…” – Muzica de ceremonie a dervișilor rotitori în mod bayati maqam


Miercuri, 13 iulie

Cetatea Mikó, sala din bastionul de nord-vest (Piața Cetății, nr. 2)

17.30 KÁJONI CONSORT (România): Era di Maggio  Artă lirică de dragoste și muzică instrumentală din secolele XVI–XVIII

Cinematograful Miercurea Ciuc, Scena Petőfi (Piața Majláth Gusztáv Károly, nr. 2)

19.00 CODEX (România): La Pastorella


Joi, 14 iulie

Cinematograful Miercurea Ciuc, Scena Petőfi (Piața Majláth Gusztáv Károly, nr. 2)

19.00 FLAUTO DOLCE (România): Musica, natura, amore

20.00 Proiecție de film documentar: Crafting Recorders – The von Huene Workshop, Inc. (Atelierul von Huene, constructori de flaute drepte)


Vineri, 15 iulie

Colegiul Național „Márton Áron”, Sala Festivă (Márton Áron utca 80.)

10.00 Concertul de închidere a universității de vară de muzică veche (partea I)

15.00 Concertul de închidere a universității de vară de muzică veche (partea II)

Biserica Szent Ágoston (Piața Szent Ágoston, nr. 1)

19.00 Orchestra Barocă a Festivalului (România): „Ceea ce se îndepărtează de natură nu ne mai mișcă” (Rousseau)


Sâmbătă, 16 iulie

Cetatea Mikó (Piața Cetății, nr. 2)*

18.00 CARMINA RENASCENTIA (România): Flori în muzică – Simbolistica florală în melodiile europene din secolele XVI–XVII

19.30 MUSICA HISTORICA (Ungaria): Așteaptă-mă, pasăre – Arta lirică de dragoste din Ungaria în secolul XVII (concert de prezentare de CD)


Duminică, 17 iulie

Biserica romano-catolică din Frumoasa

12.30 ERICH TÜRK (România): Cucul, păstorii și furtuna

Biserica Szent Ágoston (Piața Szent Ágoston, nr. 1)

20.00 HORTUS MUSICUS (Estonia): Momente muzicale de referință ale Europei
Cu participarea Corului de cameră LUX AURUMQUE, din Miercurea Ciuc

* În caz de vreme nefavorabilă, Sala Mare a Teatrului Municipal „Csíki Játékszín” (Bd. Timișoarei, nr. 6)


RomaniaEnglishHungary